Styl

23. dubna 2010 v 21:41 | Šnek
(Aktualizace: 24.6. - doplněny fotografie a pár drobností. Pár fotografií ještě v brzké době přibude.)

Styl byl mezi skinheady odjakživa nesmírně důležitou součástí toho všeho. Skinhead proto vždycky dbá na to, jak vypadá. Často se mezi skinheady v kontextu se stylem užívá heslo ,,Dress hard, dress smart.,, (Oblékej se tvrdě, oblékej se elegantně) - heslo dost výstižné. Pro původní a tradiční skinheady je typický upravený, elegantní, zároveň tvrďácký styl. S nástupem streetpunku skinheadský styl poněkud přitvrdil, vždy si ale zachoval svojí osobitost.


Bezpochyby nejtypičtějším prvkem byly vždy krátké vlasy. Když byla celá ta věc jménem skinheads na svém počátku, nechodilo se tehdy úplně dohola, jak si dnes možná někteří lidé myslí, už v té době byly ale vlasy výrazně krátké, tak výrazně, že si díky nim skinheadi vysloužili své jméno. Postupem času se někteří skinheadi začali stříhat více a více nakrátko a tak dnes můžete spatřit jak skinheady s hlavou na kůži vyholenou, tak skinheady s vlasy i několik málo centimetrů dlouhými.
Holky vyholenou hlavu zpravidla nemají. Typickým je pro ně tzv. feathercut nebo chcete-li chelse haircut - účes sestávající z ofinky, delších pejzů a delších vlasů vzadu na hlavě, přičemž vlasy na temeni hlavy bývají ostříhány nebo oholeny nakrátko.

Chelsea / Feathercut
Skinhead styl - chelsea haircut

V těsném závěsu za sestřihem jsou pro skinheady typickými prvky boty, košile, kšandy a kalhoty ve zkrácené délce.

Jako boty, které dobře vypadají, nezradí a zároveň určují identitu mimo jiné dokonale poslužily zejména Marteny (Dr. Martens) typ 1460, nejčastěji černé, hnědé, nebo červené. (První skinheadi nosili nejčastěji osmi- a deseti-dírkové, dnes jsou vidět i vyšší, až čtrnácti či dvaceti-dírkové a vedle typu 1460 se začaly nosit např. Getta Grip.) Někdy jako alternativa sloužily pracovní či vojenské boty, vždy se ale dbalo na to, aby člověk vypadal dobře. Nepředstavujte si proto žádné kanady s přezkami či podobné obludnosti vhodné tak do lesa či na zahrádku. Dnes, když jsou značkové pevné boty běžně k dostání a to za přijatelnou cenu, žádných podobných alternativ není příliš třeba.
Nosí se i polobotky, zpravidla se jedná o tzv. brogues (kožené střevíce s ozdobným dírkováním) a loafers (mokasíny). V polobotkách obvykle zahlédnete bílé, či méně časté červené ponožky.
Několik let zpátky mezi skinheady získala oblibu i ne až tak typická sportovní obuv. Mezi nejoblíbenější patří například boty značky Adidas, zejména model Samba a modely podobné. Dále je možné zahlédnout i boty jiných oblíbených značek (Lonsdale, Fred Perry, Fila . . .).

Odshora dolů: mokasíny známé jako loafers, brogues od značky Dr.Martens, Getta Grip - vysoké boty s ocelovou špičkou, nejoblíbenější typ Martensek - 1460 (na obrázku v odstínu Cherry Red), sportovní boty Adidas Samba, monkey boots (nošeny zejména dívkami a mladými skinheady - vyráběly se i v menších velikostech, narozdíl od 1460)
Skinhead styl - boty

Výška bot se značí podle počtu dírek odspoda nahoru tzn. podle poloviny celkového počtu dírek. Na fotce vyobrazeny tří-dírkové, osmi-dírkové, deseti-dírkové a čtrnácti-dírkové boty (K úplnosti chybí ještě boty šesti-dírkové, jedenácti-dírkové a dvaceti-dírkové.)
Výška bot

Toto nemá se skinheadským stylem nic společného:
Skinhead styl - kanady

Mezi nejoblíbenější košile patří ty, co nesou značku Ben Sherman. Dalšími oblíbenými značkami jsou Fred Perry a od jisté doby třeba Lonsdale či jiné streetwearové značky. Hlavně dříve se ještě nosily např. Brurtus, Jaytex, či Arnold Palmer.
V pohodě jsou i košile méně věhlasných značek, pokud padnou, dobře vypadají a mají dobrý střih.
Zpravidla se jedná o tzv. buton-down košile - košile s límcem na knoflíčky viz. obrázek.

Detail button down límce
Skinhead styl - Button Down
Zleva: Ben Sherman, Brutus, Fred Perry
Skinhead styl - košile

Přes košili (či triko, nebo polokošili) se běžně nosí kšandy (chcete-li šle) s připínáním na kovové přezky, o šířce maximálně tak do dvou centimetrů. Obecně platí, že čím užší, tím lepší. Na širší zapomeňte. S pět centimetrů širokými kšandami z tržnice, z materiálu připomínajícího koberec se moc parády udělat nedá a takto ,,vyzdobený,, človíček ve skinheadské společnosti riskuje výsměch.
Volba vzoru nebo odstínu je na každém jedinci. Nemělo by se ale jednat o nic příliš kýčovitého. Barva šlí zpravidla nemá žádný význam, pokud jí sám majitel šlí žádný nepřikládá (to samé platí navzdory mýtům i o tkaničkách do bot).

Vlevo tradiční skinheadské šle v několika odstínech, vpravo jak skinheadské šle nevypadají
Skinhead styl - kšandy

Nejvíce nošenými kalhotami jsou rifle. Odjakživa byly favority kalhoty lepších značek - Levi´s, Wrangler, Lee... Záleží na tom, co si kdo mohl a může dovolit.
Nohavice se často zkracují či vyhrnují tak, aby daly vyniknout nablýskaným botám. I to má ale svá pravidla. Nohavice by neměly být příliš krátké v poměru k výšce bot a záložky mají vypadat upraveně, souměrně a neměly by být příliš veliké.
Někteří skinheadi si rifle chemicky odbarvují do vzorů připomínajících maskovací vzor, či batiku.
Vedle riflí jsou oblíbené ještě vojenské kalhoty (nikdy by se ale nemělo jednat o nějaké rambo-hadry) a fajnšmekři volí třeba Levi´s Sta-Prest.

Zleva: jedny z nejoblíbenějších vojenských kalhot - britský maskovací vzor, klasika klasik - Levi´s 501, Levi´s Sta Prest - nemačkavé kalhoty s puky
Skinhead styl - kalhoty

Zběžně k dalším prvkům skinheadské image:

Ačkoli byly vždy pro skinheady typické košile, mají také konkurenci v podobě polokošilí. Nejoblíbenějšími poly jsou ty od Freda Perryho, cestu si ale skinheadi našli i k jiným značkám (Lacoste, Ben Sharman, Lonsdale…).

Polokošile značky Fred Perry
Skinhead styl - polokošile
Méně elegantní variantou jsou pak trička. S přibývajícími roky jsou ale stále oblíbenější. Vedle typických značek se jedná především o trika s hudebními motivy či s motivem odkazujícím nějak na skinheadský kult.

Zleva: značkové triko Lonsdale, triko se skinheadským motivem, triko s motivem kapely
Skinhead styl - trika
Oblíbenými svršky se mezi skinheady staly svetry střihu kardigan (svetr se zapínáním na knoflíky), pulovr (jemně pletený svetr s výstřihem do ,,Vé,,) a tank-top (vesta, pulovr bez rukávů). Dávají pěkně vyniknout límci košile či polokošile.

Zleva: kardigan, svetr s Vé-výstřihem, pletená vesta
Skinhead styl - svetry

Mladšími kolegy svetrů jsou mikiny. O těch platí to samé, co o tričkách.

Nejnošenějšími bundami a kabáty jsou harrington, MA-1 (bomber), CWU, crombie, donkey, sheepskin (kabát z ovčí kůže), sako, džíska, dále je možno zahlédnout takzvané monkey jackets a další.

Postupně: harrington, monkey jacket, MA-1 - tzv. bomber, CWU, klasická džíska, džíska s podšívkou, kabát donkey, kabát z ovčí kůže - tzv. sheepskin, americký námořnický kabát, N3B (vyrábí se i v kratší verzi - N2B - tzv. aljaška), kabát crombie, vojenská parka (oblíbená zejména u mods a scooter-boys, i na skinheadech ji ale někdy lze spatřit)
Skinhead styl - bundy a kabáty
Oblíbenými pokrývkami hlavy jsou tzv. pork-pie klobouky, bekovky, od dob Clockwork Orange šílenství také buřinky a v zimě klasické kulichy bez bambule.

Zleva: pork-pie, buřinka, bekovka, klasická zimní čepice, fotbalová čepice
Skinhead styl - čepice a klobouky
Často je možné zahlédnout různé nášivky, placky, odznáčky a jiné drobnosti. Objevují se tradiční skinheadské motivy, motivy hudebí, loga crews, ke kterým skinhead patří atd. Podobné motivy se tradičně objevují i na šálách. A protože ke skinheadům patří fotbal, patří k nim také šály klubů.

Ukázka nášivek
Skinhead styl - nášivky
Odznáčky a placky
Skinhead styl - odznáčky a placky
Nahoře fotbalové šály, dole šála se skinheadskou tématikou, šaly oblíbených značek skútrů a šála s logem kapely
Skinhead styl - šály
Velikou oblibu má mezi skinheady tetování. Ve větší míře se začlo objevovat až v sedmdesátých letech min. století a je velice oblíbené do dnešních dnů.

Ačkoli jsou skútry typické spíše pro předchůdce skins - mods, i mezi skinheady si našly velikou oblibu. Jedná se zpravidla o skútry značek Vespa a Lambretta.

Vlevo skútr značky Lambretta, vpravo Vespa
Skinhead styl - skútry
Pro úplnost se sluší zmínit o oblecích. Na večerní parties (a v jistém období i přes den po ulicích) se dříve chodívalo v drahých, elegantních a dobře padnoucích oblecích. Typickým byl tzv. tonic suit - oblek, který měnil odstín podle toho, z jakého úhlu pohledu se na něj díváte. V naší zemi jsou ale obleky něčím naprosto nevídaným.

Pro představu, jak takový tonic suit vypadá:
Tonic suit


Skingirls:

Holky, kterých je na skinheadské scéně o hodně méně než kluků, obvykle nosí podobné oblečení jako kluci, ale v dámském střihu.
Co je však vedle již zmíněného sestřihu typické vyloženě pro ně, jsou sukně (oblíbenými jsou jak jednobarevné - nejčastěji černé, tak kárované, ale i sukně džínové, které bývají někdy odbarvovány tak jako kalhoty), vedle uni-sex bot tzv. monkey boots a pod sukní vyčnívající punčochy v bílých ponožkách.

Nejoblíbenější značky:

Dr.Martens, Ben Sherman, Fred Perry, Lonsdale, Lacoste, Merc, Warrior, Everlast, Hooligan, Pit Bull, Alpha Industries, Lambretta a další

Pro představu, (než doplním fotky) přikládám slideshow složenou z fotek starších tradicionálních skinheadů doprovázenou originální skinheadskou muzikou - skinhead reggae:


Ne vše, co je dnes vydáváno za skinheadský styl, jím skutečně je, že? :)


Ačkoli se článek může jevit jako poměrně obsáhlý, vězte, že skinheadskou módu popisuje velice stručně. Pokud se o toto téma zajímáte podrobněji, určitě vyhledejte další zdroje.

Zde ještě odkazy na české ochody specializující se na skinheadskou módu:

 

35 lidí ohodnotilo tento článek.

Aktuální články

Reklama